Sukces naszych uczennic w programie "Młodzież Inspiruje Dzielnice"
- Justyna Przyworska
„Dzielnice Kultury” to zapoczątkowany w 2013 roku wieloletni, interdyscyplinarny program, którego celem jest rozwój potencjału kulturalnego dwudziestu siedmiu dzielnic Lublina. Tegoroczna edycja programu „Dzielnice Kultury – Młodzież Inspiruje Dzielnice” ma na celu aktywizację młodych osób mieszkających w Lublinie i włączenie ich do tworzenia oferty kulturalnej miasta oraz pokazana potencjału tkwiącego w młodych zwłaszcza, że nasze miasto w tym roku jest ich Europejską Stolicą.
Nasze uczennice Kruk Zuzanna (3b), Wrześniewska Oliwia (3b), Kępa Aleksandra (2d). podjęły wyzwanie i stworzyły dwa projekty do tegorocznej edycji programu. Z przyjemnością informujemy, że oba spotkały się z aprobatą komisji konkursowej. Dofinansowanie działań uzyskała zarówno grupa "Muralolubni", która chce muralami ozdobić ściany kilku sal w szkole, jak również grupa "Ekosztuka", której prace ożywią nasze korytarze. Oba projekty zakładają zajęcia młodzieży z plastykami. Ze strony szkoły opiekę nad grupami sprawują panie Justyna Przyworska i Dorota Sawa.
Kongres "Młodzi mają głos"
- Artur Jóźwik
W poniedziałek 20 marca grupa uczniów z klasy 2E wzięła udział w Kongresie „Młodzi mają głos”. Wydarzenie zostało zorganizowane w ramach rządowego programu „Fundusz Młodzieżowy. Rola i funkcje młodzieżowych rad i sejmików, a także drogi zawodowe dla młodych ludzi”. Uczestnicy mieli możliwość poznać formy i efekty działania wybranych organizacji młodzieżowych. Wśród prelegentów byli między innymi wiceminister finansów Artur Soboń, Prezes Zarządu Lubelskiego Węgla Bogdanka Kasjan Wyligała, Pełnomocnik Rządu ds. polityki młodzieżowej Piotr Mazurek, doradca Prezydenta RP ds. młodzieży Łukasz Rzepecki oraz radna sejmiku województwa lubelskiego Bożena Lisowska. W czasie swoich wystąpień podkreślali potrzebę zaangażowania młodzieży w różne formy aktywności samorządowej i wolontariackiej w celu nabycia kompetencji i umiejętności przydatnych w późniejszej karierze zawodowej. Zapewniali również o wsparciu ze strony instytucji przez siebie reprezentowanych. Przygotowano również bardzo ciekawy warsztat z doradztwa zawodowego poprowadzony przez jednego z dyrektorów Lubelskiego Węgla Bogdanka. Kongres był dobrą lekcją edukacji obywatelskiej i stanowił zachętę do aktywności dla młodzieży.
Światowy Dzień Wody
- Katarzyna Winiarczyk
W dniu 22 marca w Centrum Kongresowym Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie uczniowie klas 1d, 1e i 1f wraz z opiekunami uczestniczyli w debacie zorganizowanej z okazji Światowego Dnia Wody pod hasłem „Przyspieszenie zmian”.
Współorganizatorami wydarzenia byli: Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie, Kurier Lubelski oraz Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego w Lublinie. W debacie uczestniczyli przedstawiciele jednostek samorządowych, różnych instytucji i organizacji oraz uczniowie ze szkół ponadpodstawowych.
Debata składała się z dwóch paneli dyskusyjnych: „Woda źródłem życia„ i „Ochrona zasobów wodnych – dobre praktyki i działania”. Podczas spotkania zostały poruszone zagadnienia dotyczące istotnych aspektów biosfery, które pozwoliły poszerzyć wiedzę i świadomość na temat konieczności ochrony zasobów wodnych naszej planety. Po zakończeniu wystąpień, uczniowie mieli okazję do zadawania pytań prelegentom.
Dziękujemy wykładowcom i organizatorom za dużą dawkę wiedzy o pasjonującym nas świecie!
Komunikaty w sprawie listy jawnych zadań w części ustnej egzaminu maturalnego w 2024 r.
- VILO
informujemy, że na stronie internetowej CKE opublikowane zostały aneksy do komunikatów o liście jawnych zadań na 2024 r. na część ustną egzaminu maturalnego z języka polskiego i innych języków (poza językami obcymi nowożytnymi).
Komunikaty w sprawie listy jawnych zadań w części ustnej egzaminu maturalnego w 2024 r.
Akcja "Uwolnij ciucha"
- Justyna Przyworska
Zachęcamy do przyłączenia się do akcji społecznej "Uwolnij ciucha".
Wyszukaj te ubrania, które są w dobrym stanie i z powodzeniem mogą przejść w inne ręce. Takie, które bez wstydu można oddać przyjaciółce/przyjacielowi. Przynieś je do Strefy Uwolnij ciucha w Centrum Spotkania Kultur w dniach 30-31.03 i 01.04.2023 r. Zbiórka dotyczy tylko damskich i męskich ubrań!
Finał akcji odbędzie się 2 kwietnia. Tego dnia będziesz mógł buszować między wieszakami w poszukiwaniu nowych ciuchów. Wybierasz, mierzysz i decydujesz, które z nich przygarniasz. Rozliczasz się z wybranych ubrań, wrzucając pieniądze do puszki. W międzyczasie relaksujesz się przy dobrej muzyce i ciastku oraz korzystasz z porad stylisty. Dzięki akcji "Uwolnij ciucha" realnie pomagasz Helence, a przy tym zyskujesz porządek w szafie i dbasz o środowisko.