Szóstkowicze na Festynie Rodzinnym!
- Jadwiga Kulesza
Wspólna zabawa oraz możliwość zaprezentowania swoich talentów to najlepszy sposób na integrację. Mieszkańcy Dzielnicy Dziesiąta spotkali się na Festynie Rodzinnym organizowanym przez parafię po wezwaniem Najświętszego Serca Jezusowego oraz Fundację Szczęśliwe Dzieciństwo. Młodzież VI LO zaprezentowała się nie tylko na scenie, był taniec, śpiew malowanie twarzy dzieciom, bańki mydlane i balony. Wspaniała, rodzinna atmosfera towarzyszyła wszystkim, którzy postanowili wspólnie z mieszkańcami Dzielnicy Dziesiąta spędzić to słoneczne, niedzielne popołudnie.
Wystawa prac IV EDYCJI MIĘDZYNARODOWEGO KONKURSU ARTYSTYCZNO -LITERACKIEGO DODAJ BARW, UBIERZ W SŁOWA.
- Anna Zagórna-Bartnik
Zapraszamy wszystkich, nie tylko miłośników sztuki, do obejrzenia prac artystycznych powstałych na cześć inspirujących kobiet nauki, sztuki i literatury. Największą bohaterką tegorocznej edycji okazała się Wisława Szymborska, która 2 lipca obchodziłaby swoje setne urodziny. Wśród docenionych przez młodych twórców niezwykłych kobiet znalazły się także: Olga Tokarczuk, Maria Skłodowska-Curie, Rita Levi-Montalcini, Tamara Łempicka, Małgorzata Turewicz Lafranchi, Mary Shelley, Frida Kahlo, Zofia Stryjeńska, Taylor Swift, Rupi Kaur, Pola Negri, Wanda Chotomska, Anna Bilińska-Bohdanowiczowa, Zofia Nałkowska i Maria Konopnicka.
Autorzy prac literackich również najbardziej docenili Wisławę Szymborską i to właśnie ona była inspiracją największej ilości tekstów. Poza poetką-noblistką, uznanie zyskały także takie kobiety jak: Sylvia Plath, Hedy Lamarr, Katherine Johnson, Eliza Orzeszkowa, María Rodrigo, Agatha Christie, Ada Lovelace, Maria Skłodowska-Curie, Narcyza Żmichowska, Virginia Woolf, Julia Hartwig, Agnieszka Osiecka, Anna German, Łarysa Petriwna Kosacz-Kwitka i Wanda Półtawska.
Jeśli nie wszystkie nazwiska tych niezwykłych kobiet brzmią znajomo, zachęcamy do zapoznania się z ich życiem i twórczością/pracą naukową.
W szkole, naprzeciwko wejścia głównego, możecie zobaczyć sporą część prac artystycznych z bliska. Na wystawie są też prace literackie. Zapraszamy do lektury.
Wizyta na Oddziale Hematologii, Onkologii i Transplantologii Dziecięcej
- Anna Zagórna-Bartnik
1 czerwca przedstawiciele klasy 3a udali się do Szpitala Uniwersyteckiego w Lublinie, by przekazać zebrane w naszej szkole dary podopiecznym przebywającym na Oddziale Hematologii, Onkologii i Transplantologii Dziecięcej.
Klinika Hematologii, Onkologii i Transplantologii Dziecięcej w Lublinie specjalizuje się w leczeniu takich chorób jak: białaczki, chłoniaki złośliwe, choroba Hodgkina, wszystkie nowotwory lite (mózgu, kości, tkanek miękkich, zarodkowych), niedokrwistość, skazy krwotoczne. Leczona jest tu także najpoważniejsza postać niewydolności szpiku, czyli anemia plastyczna. Leczenie różnych form nowotworów prowadzone jest z zastosowaniem najnowocześniejszych metod, takich jak: chemioterapia, chemioterapia wysokodawkowana, radioterapia, leczenie operacyjne. Wyniki leczenia dzieci z chorób nowotworowych w Lublinie są porównywalne do tych uzyskiwanych w najlepszych ośrodkach na świecie (80-90 procent).
Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w zbiórkę. Dzięki Wam udało nam się uzbierać trzy duże pudła artykułów plastycznych, gier i zabawek.
Pobyt w szpitalu to trudny czas dla każdego. Dziękujemy za okazanie serca tym, którzy często muszą tam przebywać przez wiele dni, tygodni, a nawet i miesięcy.
Wyróżnienie dla Weroniki Toruń
- Artur Jóźwik
W poniedziałek 29 maja Weronika Toruń z klasy 1D naszej szkoły wzięła udział w finale konkursu "Polska droga do niepodległości" organizowanym przez Wydział Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji KUL.
Konkurs obejmował okres od 1795 roku do 1918 roku historii Polski, a w drugim etapie opierał się na prezentacjach posterowych przygotowanych przez finalistów i odpowiedzi na pytania otwarte, które dotyczyły sytuacji Polaków podczas zaborów.
Weronika rywalizację zakończyła zdobywając wyróżnienie, w którym organizatorzy wyrazili uznanie dla jej wkładu pracy w przygotowanie merytoryczne i stworzenie pracy plastycznej. Gratulujemy!
Młodzieżowy Panel Obywatelski w VI LO!
- Agnieszka Pupiec
31 maja uczniowie naszej szkoły wzięli udział w interaktywnej ankiecie organizowanej przez Koło Naukowe Badaczy Społecznych przy Instytucie Socjologii UMCS w Lublinie. W ramach przedsięwzięcia pod nazwą Młodzieżowy Panel Obywatelski uczniowie VI LO mieli możliwość oceny swojego zaangażowania w życie publiczne miasta. Interaktywna forma przeprowadzenia badania ankietowego oraz krótka prezentacja projektu przedstawiona przez studentów UMCS za pomocą platformy Microsoft Teams pozwoliła na aktywne włączenie się do udziału w projekcie bardzo dużej liczby uczniów. Młodzież VI Liceum z dużym zaangażowaniem podjęła się tego zadania, co świadczy o bardzo dobrej współpracy naszej szkoły z Uniwersytetem Marii Skłodowskiej-Curie w Lublinie.