Spotkania z historią

ul. Adama Mickiewicza 36, 20-466 Lublin   
tel./fax (81) 744-07-37, e-mail: poczta@lo6.lublin.eu
Adres ePUAP: /lo6lublin/SkrytkaESP

    

W przeddzień Narodowego Święta Niepodległości uczciliśmy 105. rocznicę odbudowy państwa polskiego. Od rana dało się zauważyć świąteczną atmosferę: uczniowie, nauczyciele i pracownicy Szóstki przyszli dziś do szkoły z kotylionami. Ale w centrum naszego świętowania było wspólne śpiewanie hymnu oraz coś, czego jeszcze u nas nie było – zatańczyliśmy poloneza ulicami wokół szkoły! U przechodniów wywołaliśmy duże zainteresowanie i, mamy nadzieję, podziw.

Uczniowie klas: 1b i 3c pogłębili w nietypowy sposób swą wiedzę na temat Powstania Styczniowego. W Nasutowie koło Lublina odbyła się rekonstrukcja historyczna poświęcona potyczce pod Nowym Stawem sprzed 160 lat.
Oglądając plenerowe widowisko i biorąc udział w Koncercie Pieśni Patriotycznych, młodzież zweryfikowała wiadomości na temat historii, kultury i symboli naszego kraju.
Trzy drużyny z naszego LO wzięły udział w grze terenowej zaplanowanej w ramach wydarzenia. Mieliśmy możliwość zarówno zaprezentowania swojej wiedzy, jak też sprawdzenia umiejętności praktycznych w zakresie przetrwania w terenie: rozpalaliśmy  ognisko, gotowaliśmy wodę oraz rozbijaliśmy powstańczy namiot. Te wymagające kreatywności i współpracy działania, jak na Szóstkowiczów przystało, wszystkie drużyny zaliczyły celująco.
W oranżerii Europejskiego Domu Spotkań zapoznawaliśmy się z ekspozycją  „Droga do wolności - bohaterowie walk o niepodległość Polski na Lubelszczyźnie”. Jej głównym bohaterem był generał Karol Ziemski ps. Wachnowski — strateg, wychowawca kadry oficerskiej i dowódca Powstania Warszawskiego na Starym Mieście.
Widowisko przygotowane przez Towarzystwo Edukacji Patriotycznej im. Karola Ziemskiego oraz poruszający Koncert Pieśni Patriotycznych w stylu patriot rock - wyśpiewany przez Norberta „Smołę” Smolińskiego na długo pozostaną w pamięci Szóstkowiczów.

14 października przypada w Polsce Dzień Edukacji Narodowej, zwany potocznie Dniem Nauczyciela. Święto to ma już swoją półwieczną historię, gdyż wprowadzone zostało w 1972 r. na pamiątkę ustanowienia Komisji Edukacji Narodowej.

W tym roku obchodzimy 250 rocznicę tego wydarzenia, bo to właśnie 14 października 1773, za panowania Stanisława Augusta Poniatowskiego, Sejm Rzeczypospolitej powołał do życia tą instytucję. Obok Konstytucji 3 maja było to największe osiągnięcie polskiego oświecenia. Komisja Edukacji Narodowej stworzyła program powszechnego nauczania tak nowoczesny, że stał się podstawą podobnych systemów w całej Europie. Najważniejszymi współpracownikami Komisji byli m.in. Hugo Kołłątaj, patron naszego liceum, Julian Ursyn Niemcewicz czy Grzegorz Piramowicz.

W ramach reformy edukacji podstawowej, stworzono Towarzystwo do Ksiąg Elementarnych, które opracowało nowe podręczniki. Jako ciekawostkę można podać fakt, że autorzy podręczników, zwłaszcza w zakresie nauk przyrodniczych i ścisłych, musieli stworzyć polską terminologię tych nauk, która do dzisiaj jest podstawą terminologii chemicznej, fizycznej i matematycznej stosowanej w języku polskim. Ponadto w 1780 r. Komisja wprowadziła także język polski jako osobny przedmiot nauczania.

Korzystając z ostatnich ciepłych dni, klasa humanistyczna 3b uczestniczyła w lekcji historii wśród lubelskich zabytków. Tematem zajęć był Lublin średniowieczny i nowożytny, a realizowaliśmy go wędrując wśród najstarszych i najcenniejszych pomników historii naszego miasta. Na trasie od Wzgórza Czwartek przez Zamek, Stare Miasto po Plac Litewski, mieliśmy blisko 20 przystanków, a przewodnikami byli sami uczniowie, którzy prezentowali najważniejsze wydarzenia z dziejów Lublina oraz informacje o oglądanych zabytkach. Kilkugodzinna wędrówka, choć wymagająca, była atrakcyjną okazją do zgłębienia historii naszego miasta.

 

W dniu 10 maja klasa 2C w ramach lekcji historii uczestniczyła w zajęciach muzealnych na terenie szkoły. Pani Mirella Rusek-Pora zaprezentowała działalność tworzącego się w Lublinie Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej. Ważną częścią zajęć aktywizującą uczniów była praca w grupach. Uczestnicy spotkania mieli za zadanie opisać przedmiot ze zbiorów muzeum, wyjaśnić jego funkcję oraz co najważniejsze określić, jaka historia została w nim zapisana. Były to: dowód osobisty, opakowanie po słodyczach, obraz, opakowanie po ozdobach choinkowych. Zajęcia okazały się doskonałym sposobem na poznanie warsztatu pracy muzealnika i specyfiki działalności tej nowej placówki kulturalnej na mapie naszego miasta.

VI Liceum Ogólnokształcące im. Hugona Kołłątaja

ul. Adama Mickiewicza 36
20-466 Lublin
tel./fax (81) 744-07-37
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.