Nauczyciel akademicki, pracujący na stanowisku adiunkta badawczo-dydaktycznego w Katedrze Teorii i Filozofii Prawa w Instytucie Nauk Prawnych na Wydziale Prawa i Administracji UMCS w Lublinie.Pracę na Wydziale Prawa i Administracji zaczął w październiku 1994 roku na stanowisku asystenta. W roku 2002 obronił rozprawę doktorską pt. „Zasada prawa do sądu w prawie polskim”. Prowadzi zajęcia na kierunku prawo, kierunku prawno-administracyjnym, bezpieczeństwie wewnętrznym, kierunku prawno-biznesowym i kierunku prawno-menadżerskim ze wstępu do prawoznawstwa, socjologii prawa, socjologii administracji, komunikacji społecznej, komunikacji w biznesie, metodologii badań nad bezpieczeństwem, w formie zarówno ćwiczeń, wykładów jak i seminariów.

W czasie swojej pracy wypromował 259 osób, licencjatów i magistrów. Jest współautorem (z P. Szreniawskim) podręcznika „Socjologia Administracji. Zarys wykładu”, Toruń 2013 oraz autorem części pierwszej w monografii „Etyka zawodu radcy prawnego i adwokata. Kazusy. Objaśnienie. Orzecznictwo”, Warszawa 2020. Jest Opiekunem Naukowym Koła Naukowego Socjologii Prawa działającego na Wydziale Prawa i Administracji UMCS. Razem z Kołem przeprowadził badania socjologiczno-prawne, których efektem jest publikacja „Preferencje zawodowe studentów prawa. Raport z badania”, Lublin 2018 (współautor z M. Kępa). Jest przedstawicielem Katedry Teorii i Filozofii Prawa w Komisji Dydaktycznej Wydziału Prawa i Administracji UMCS. Należy również do Sekcji Polskiej Międzynarodowego Stowarzyszenia Filozofii Prawa i Filozofii Społecznej (IVR).
Od 2005 r. jest radcą prawnym, wpisanym na listę Okręgowej Izby Radców Prawnych w Lublinie. Działa również aktywnie na rzecz samorządu radców prawnych. Od 2013 r. pełni funkcję Zastępcy Kierownika Szkolenia Aplikantów Okręgowej Izby Radców Prawnych w Lublinie, prowadzi zajęcia dla aplikantów radcowskich z etyki zawodu radcy prawnego. Jest zastępcą Głównego Rzecznika Dyscyplinarnego Krajowej Izby Radców Prawnych w Warszawie.
Od 2017 roku jest stałym mediatorem sądowym przy Sądzie Okręgowym w Lublinie. Wpisany jest również na listę mediatorów Centrum Mediacji Krajowej Izby Radców Prawnych w Warszawie, Ośrodka Mediacyjnego Fundacji Okręgowej Izby Radców Prawnych w Lublinie „Znam Prawo” oraz Centrum Arbitrażu i Mediacji w Lublinie.
Współpracuje z różnymi instytucjami i organizacjami społecznymi. W ramach działalności społecznej jest Prezesem Stowarzyszenia Wspierania Chóru Chłopięcego „Słowiki Lubelskie".