Do VI LO chodził w latach 1984-1988, do klasy o profilu matematyczno-fizycznym, której wychowawczynią była Blandyna Bartnik. Wybór tej szkoły wynikał w znacznym stopniu z faktu, że dzieciństwo i młodość spędził na Dziesiątej – dzielnicy, z której wywodziła się największa grupa uczniów liceum. Ukończył studia historyczne na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Był nauczycielem historii w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 4 w Lublinie, a następnie został zatrudniony w Sekcji (później Instytucie) Historii na macierzystej uczelni, gdzie także uzyskał kolejne stopnie naukowe doktora i doktora habilitowanego.

Zainteresowania naukowe koncentruje wokół historii społeczno-religijnej i dziejów struktur terytorialno-administracyjnych Kościoła katolickiego w średniowieczu i epoce nowożytnej. Ważne miejsce wśród podejmowanych przez niego tematów i wydawanych publikacji zajmuje Lublin i obszary historycznie z nim związane. Jest autorem zarówno prac naukowych, jak też popularnonaukowych oraz atlasów i podręczników szkolnych.