Aktualności

ul. Adama Mickiewicza 36, 20-466 Lublin   
tel./fax (81) 744-07-37, e-mail: poczta@lo6.lublin.eu
Adres ePUAP: /lo6lublin/SkrytkaESP

    

Wraz z początkiem roku szkolnego uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w 12. edycji ogólnopolskiej akcji zatytułowanej Narodowe Czytanie, podczas której w wielu miejscowościach w kraju i za granicą czytano powieść Elizy Orzeszkowej „Nad Niemnem” z 1888 roku. Była to doskonała okazja, aby spotkać się w nietypowy sposób z dziełem należącym niewątpliwie do kanonu literatury polskiej.

Uczniowie bardzo refleksyjnie reagowali na słowo, choć język „Nad Niemnem” nie jest już dziś tak żywy, jak przed wiekami. Aktualne i wciąż obecne w otaczającym nas świecie są natomiast troski, dylematy i wartości dawnych pokoleń, odzwierciedlone plastycznie przez wielką pisarkę.

–„Nad Niemnem z powagą opowiada o tradycji i historii. To lektura, na której wychowały się pokolenia Polaków […] Eliza Orzeszkowa stworzyła barwny opis Kresów Rzeczypospolitej, dokumentując polskie miejsca i polski czas, dlatego można powiedzieć, że Nad Niemnem to na wskroś patriotyczna powieść” - mówiła inaugurując wydarzenie pod patronatem honorowym Pary Prezydenckiej Agata Kornhauser–Duda, Pierwsza Dama.

VI Liceum Ogólnokształcące im. Hugona Kołłątaja

ul. Adama Mickiewicza 36
20-466 Lublin
tel./fax (81) 744-07-37
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.