Aktualności

ul. Adama Mickiewicza 36, 20-466 Lublin   
tel./fax (81) 744-07-37, e-mail: poczta@lo6.lublin.eu
Adres ePUAP: /lo6lublin/SkrytkaESP

    

  30 listopada 2018 roku nasza szkoła obchodziła Jubileusz 70 – lecia istnienia. Uroczystość stała się okazją do odsłonięcia tablicy pamiątkowej braci Bronisława i Janusza Żurakowskich - wybitnych lotników, którzy związani byli w latach 20-30. XX w. z dzielnicą Dziesiąta.

  Jubileuszowe obchody zainaugurowała Msza Święta koncelebrowana pod przewodnictwem biskupa Józefa Wróbla w kościele parafialnym pw. Najświętszego Serca Jezusowego. Oprawę muzyczną uroczystości zapewniła Orkiestra Wojska w Dęblinie.

  Po mszy uczestnicy przeszli w uroczystym pochodzie ulicą Władysława Kunickiego i Adama Mickiewicza do budynku liceum, przy którym nastąpiło odsłonięcie i poświęcenie tablicy ku czci braci Żurakowski. Przy pomniku posterunek honorowy sprawowali żołnierze 41. Bazy Lotnictwa Szkolnego w Dęblinie. Po złożeniu kwiatów pod tablicą, głos zabrał pan Władysław Bubień, były prezes Aeroklubu Lubelskiego oraz pani Małgorzata Żurakowska, przedstawicielka rodziny Żurakowskich¹.

  Dalsza część uroczystości odbyła się w sali gimnastycznej liceum. Na wstępie pan Dyrektor Dariusz Tomczuk przywitał przybyłych gości, po czym nastąpiły przemówienia okolicznościowe. W trakcie spotkania głos zabrali m.in.: pani Joanna Mucha – posłanka na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, pani Teresa Misiuk – Lubelski Kurator Oświaty, pan Zbigniew Wojciechowski – Wicemarszałek Województwa Lubelskiego, pan Krzysztof Żuk – Prezydent Miasta Lublin, byli Dyrektorzy szkoły – pani Apolonia Weinper, pani Barbara Kosacka – Burek; pani Ewa Dados - dziennikarka związana z PR Lublin, absolwentka szkoły.

 Jubileusz stał się okazją do wręczenia odznaczeń i pamiątek. Szkoła otrzymała Pamiątkowy Medal Marszałka Województwa Lubelskiego z okazji 100 –lecia Niepodległości Polski. Dyrektor oraz pracownicy liceum odebrali Medale Prezydenta Miasta Lublin. Dyrektor Oddziału Okręgowego NBP w Lublinie, pani Ilona Skibińska-Fabrowska przekazała srebrną monetę kolekcjonerską.

  Uczestnicy uroczystości obejrzeli prezentację multimedialną, która przybliżyła historię szkoły. Dzięki uprzejmości pana Jacka Misiuka, wysłuchano wspomnień o panu Andrzeju Misiuku, założycielu szkoły. Przemówienie obecnego Dyrektora szkoły poprzedził film ukazujący liceum w ostatnich latach.

  Część artystyczną stanowił recital pani Jolanty Sip, absolwentki liceum – wokalistki Lubelskiej Federacji Bardów. Po nim nastąpiły pokazy taneczne z udziałem uczniów, absolwentów i osób współpracujących ze szkołą.

  Oficjalną część spotkania zakończył pan Dyrektor, dziękując zebranym za udział w jubileuszu i zapraszając do wspólnych spotkań oraz zwiedzania szkoły.

  Obchodom towarzyszyły wystawy związane z historią placówki, jej patronem, życiem szkoły na przestrzeni 70. lat. Można było obejrzeć kroniki szkolne oraz wywiady ze znanymi absolwentami. Przygotowano także wystawę poświęconą braciom Żurakowskim i tematyce lotniczej.

Patronat medialny nad obchodami Jubileuszu 70-lecia VI LO w Lublinie objęło Polskie Radio Lublin.

¹ W dniu 28 listopada w imieniu społeczności dzielnicy Dziesiąta i VI Liceum Ogólnokształcącego nawiedziła grób śp. Bronisława Żurakowskiego na Cmentarzu Wawrzyszewskim w Warszawie i złożyła na nim kwiaty Pani Mirosława Iwańczuk - Cłapińska - absolwentka naszej szkoły (matura 1968). Serdecznie dziękujemy!

VI Liceum Ogólnokształcące im. Hugona Kołłątaja

ul. Adama Mickiewicza 36
20-466 Lublin
tel./fax (81) 744-07-37
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.