Aktualności

ul. Adama Mickiewicza 36, 20-466 Lublin   
tel./fax (81) 744-07-37, e-mail: poczta@lo6.lublin.eu
Adres ePUAP: /lo6lublin/SkrytkaESP

    

W listopadzie podpisaliśmy umowę partnerską z AFS Poland, dołączając tym samym do grona 23 szkół-partnerów w kraju. Obecnie gościmy uczestniczkę programu wymiany z Chile, Gabrielę, która będzie z nami do końca roku szkolnego.

AFS Programy Międzykulturowe wywodzi się z ruchu na rzecz pokoju po doświadczeniach I wojny światowej (American Field Service – stąd skrót AFS). Jest to światowa organizacja wymiany młodzieży, druga pod względem liczby wolontariuszy – po Czerwonym Krzyżu – wolontariacka organizacja świata. Skupia ponad 50 niezależnych pozarządowych organizacji non-profit, których celem jest edukacja międzykulturowa ponad podziałami politycznymi, religijnymi i narodowościowymi. Służą temu wymiany dla młodzieży w wieku licealnym (od 14 do 18 lat) – uczniowie mają możliwość wyjazdu za granicę na trzy, sześć lub dziesięć miesięcy. Z programu, który funkcjonuje w 80 krajach świata, skorzystało od 1947 r. ponad 400 tys. nastolatków.

Ponieważ współczesny świat staje się coraz bardziej różnorodny, edukacja międzykulturowa staje się podstawą kształcenia w XXI wieku. Dlatego AFS organizuje także szkolenia dla wolontariuszy oraz warsztaty mające na celu kształtowanie umiejętności globalnych uczniów i przekazanie im wiedzy umożliwiającej funkcjonowanie w międzykulturowym otoczeniu. Dzięki temu uczniowie poszerzają swoje perspektywy i zdobywają kluczowe umiejętności, np. krytyczne myślenie czy umiejętność rozwiązywania konfliktów. Uczą się doceniania różnic i wiary w to, że różnorodny świat jest nie tylko silniejszy, ale staje się także ciekawszym miejscem do życia, kiedy nie jesteśmy tacy sami. Poznają i doceniają inne kultury, stają się bardziej otwarci na nowe pomysły, postawy i tradycje rozumiejąc, że „wiedza o niezwykłej różnorodności obecnej w naszych światach najlepiej strzeże nas przed niesprawiedliwością stereotypów“ (Norman Davies).

VI Liceum Ogólnokształcące im. Hugona Kołłątaja

ul. Adama Mickiewicza 36
20-466 Lublin
tel./fax (81) 744-07-37
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.