Konkurs jest adresowany do uczniów szkół ponadpodstawowych o zasięgu wojewódzkim. Organizatorami konkursu są: Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie – Katedra Środowiska i Geodezji, Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego w Lublinie, VI Liceum Ogólnokształcące im. Hugona Kołłątaja w Lublinie, I Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Czarnieckiego w Chełmie, Roztoczański Park Narodowy, Poleski Park Narodowy, Kurier Lubelski.

Partnerami przy organizacji są Kuratorium Oświaty w Lublinie i Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Lublinie.

Celem konkursu jest pogłębienie wiedzy z zakresu ekologii , ochrony środowiska, inżynierii środowiska, gospodarki obiegu zamkniętego, ekoenergetyki, poznanie środowiska przyrodniczego, uwrażliwienie na piękno przyrody, propagowanie nauk przyrodniczych i inżynieryjno-technicznych.

Uczniowie poprzez udział w konkursie będą doskonalić umiejętność obserwacji, wychowanie do wartości przez kształtowanie postaw ekologicznych. Będą rozwijali zdolności i kreatywność.

Konkurs przebiega dwuetapowo. Laureaci konkursu otrzymają nagrody w postaci laptopów, a dodatkowo pięćdziesięciu finalistów weźmie udział w dwudniowych warsztatach terenowych.

Wojewódzki konkurs ekologiczny "Człowiek w środowisku"

Wielka lekcja "Człowiek w środowisku"

Etap szkolny konkursu "Człowiek w środowisku"

Konkurs ekologiczny "Człowiek w środowisku"