Aktualności

ul. Adama Mickiewicza 36, 20-466 Lublin   
tel./fax (81) 744-07-37, e-mail: poczta@lo6.lublin.eu
Adres ePUAP: /lo6lublin/SkrytkaESP

    

images/slider/6/s12.jpg

5 kwietnia uczniowie klasy 2d, 1d, 2e i 3e odwiedzili słynną na całym świecie anatomiczną wystawę „Body Worlds” w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Wszystkie eksponaty wystawy są prawdziwe. Ciała pochodzą od dawców, którzy za życia zgodzili się je przekazać na rzecz Instytutu Plastynacji w Heidelbergu. Wystawa pokazuje ludzki organizm i jego poszczególne narządy w zdrowiu i chorobie. Ujrzymy na niej między innymi najmniejsze kosteczki człowieka – młoteczek, kowadełko i strzemiączko, układ kostny i mięśniowy, narządy jamy brzusznej, krążenie wieńcowe, mózg, płuca, wątrobę i inne narządy w stanie fizjologii i patologii. Możemy obserwować płody na różnych etapach rozwoju. Studentka medycyny bardzo ciekawie opowiadała o tym, jak jest zbudowany i jak funkcjonuje organizm ludzki oraz na czym polega zabieg plastynacji. Polega on na odwodnieniu tkanek i usunięciu z niego tłuszczów (potrzebnych do rozwoju bakterii gnilnych) i wysyceniu tkanek odpowiednimi polimerami, co powoduje zatrzymanie rozkładu ciała i nadaje mu odpowiedni kształt i kolor.

Wystawa głęboko zmienia spojrzenie na nas samych, pozwala ujrzeć własne ciało w zupełnie nowy sposób. Ciało jest tu przedstawione nie tylko jako podstawa naszej egzystencji fizycznej, ale też jako zwierciadło stylu życiu, jaki prowadzimy. Cokolwiek robimy, to co jemy i czy ćwiczymy – wszystko ma na nie wpływ, pozytywny bądź negatywny. Ekspozycja przedstawia wyjątkowość ludzkiego życia. Wiedza zdobyta na wystawie wyostrza poczucie własnej bezbronności oraz wartości zdrowia, jednocześnie ucząc, jak lepiej o siebie dbać. Wszyscy wróciliśmy z wystawy zadowoleni i ubogaceni nową wiedzą, która pozwoliła nam spojrzeć na siebie samego w zupełnie nowy, niekonwencjonalny sposób.

VI Liceum Ogólnokształcące im. Hugona Kołłątaja

ul. Adama Mickiewicza 36
20-466 Lublin
tel./fax (81) 744-07-37
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.