W dniu 13 kwietnia obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.

W ramach zbrodni katyńskiej funkcjonariusze NKWD, czyli służb wewnętrznych Związku Radzieckiego, zamordowali w różnych miejscach w kwietniu i maju 1940 r. ok. 22 tysiące polskich jeńców wojennych z 1939 r. Byli wśród nich głównie oficerowie Wojska Polskiego i policjanci, a także m.in. działacze polityczni, naukowcy, prawnicy, lekarze, nauczyciele.

Dokładanie 80 lat temu - 13 kwietnia 1943 roku doszło do ujawnienia zbrodni katyńskiej. Związek Radziecki nie przyznał się do jej dokonania, zrzucając całą winę na III Rzeszę. W takich okolicznościach przez kolejne lata – aż do lat 90. XX wieku zaczęło funkcjonować tak zwane kłamstwo katyńskie.

Jedną z ofiar tej zbrodni był Bolesław Rybczyński – policjant mieszkający i pracujący przed II wojną światową w Lublinie, na terenie dzielnicy Dziesiąta. W 2012 r., przy budynku szkoły, została postawiona upamiętniająca go tablica.

W czwartek uczniowie klasy 1C po wprowadzeniu w tematykę zbrodni katyńskiej na lekcji historii, w imieniu społeczności VI Liceum Ogólnokształcącego, uczcili pamięć Bolesława Rybczyńskiego.