25 marca nasi uczniowie uczestniczyli w zajęciach projektowych zorganizowanych we współpracy z Uniwersytetem Medycznym. Pani dr n. med. Patrycja Okońska rozmawiała z licealistami na temat pierwszej pomocy w sytuacjach szczególnych, takich jak: udar, ból w klatce piersiowej, hipoglikemia, uraz, krwawienia oraz nagłe zatrzymanie krążenia. Uczniowie dowiedzieli się, w jaki sposób zapobiec krwawieniu u pacjentów przyjmujących leki przeciwkrzepliwe oraz czym różni się krwotok od krwawienia i jak postępować w sytuacji ich wystąpienia na miejscu zdarzenia. Projekt będzie kontynuowany w kwietniu w Centrum Symulacji Medycznej, gdzie nasza młodzież będzie uczestniczyć w zajęciach praktycznych.

Miło nam poinformować, że Robert Futa, uczeń klasy 4a został finalistą X edycji ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Mediach.
Etap centralny olimpiady odbył się w dniach 22-23 marca w Warszawie. Zadaniem konkursowym, do którego przystąpił Robert było rozwiązanie testu z zakresu wiedzy o mediach.
Serdecznie gratulujemy zdobytego tytułu i wiedzy!

piątek 22.03.2024 r. przedstawiciele naszej szkoły uczestniczyli w Drodze Krzyżowej, już po raz XXIV organizowanej na terenie byłego obozu koncentracyjnego na Majdanku.

Hasłem przewodnim nabożeństwa były słowa: „Uczono: Nie ma Miłości".

Tegoroczne rozważania nawiązywały do miłości, począwszy od biblijnego przekazu, poprzez losy więźniów Majdanka i ich poszukiwanie miłości w rzeczywistości wojennego okrucieństwa, aż po współczesne rozumienie tej najważniejszej, uniwersalnej wartości. Miłość jest potęgą silniejszą niż wszelkie zło, a zaczyna się od: uśmiechu, wysłuchania, dobrego słowa, poświęconego czasu, pomocy w potrzebie ...

Na zakończenie spotkania wszyscy uczestnicy pomodlili się w intencji pokoju.

Dn. 22.03 br. uczniowie klas 2a, 2e i 3a wraz z nauczycielkami jęz. angielskiego wybrali się na Wydział Filologiczny UMCS, aby uczestniczyć w wykładach anglojęzycznych z dziedziny językoznawstwa. Pierwszy z nich, poprowadzony przez panią doktor Izabelę Jarosz, poświęcony był trudnościom z przekazaniem niuansów kulturowych przy tłumaczeniu tekstów. Następnie, pan doktor Konrad Żyśko wprowadził nas w temat wieloznaczności za pomocą humorystycznych przykładów homonimii i polisemii. Ostatni prelegent, pan doktor Marcin Mizak, w interesujący i angażujący sposób przedstawił różne formy doskonalenia angielskiej wymowy. W trakcie wykładów, Szóstkowicze mogli sprawdzić swoją wiedzę i umiejętności, rozwiązując quizy i wykonując zadania. Być może niektórzy, zainspirowani piątkowym spotkaniem, wrócą na Wydział Filologiczny UMCS w charakterze studentów? 😉

Na zaproszenie Centrum Brytyjskiego UMCS, młodzież VI LO miała okazję zapoznać się z kulturą krajów anglojęzycznych. W ramach obchodów Dnia Patrona Irlandii młodzież VI LO z klasy 2a i 2f uczciła Dzień Św. Patryka uczestnicząc w warsztatach tańca irlandzkiego!

Dzień Świętego Patryka, obchodzony 17 marca, jest corocznym świętem upamiętniającym świętego Patryka, głównego patrona Irlandii. Urodzony w Brytanii w IV wieku, Patryk jest znany z tego, że przyniósł chrześcijaństwo na ziemie irlandzkie i miał znaczący wpływ na rozwój kultury i religii Irlandii. Obchody Dnia Świętego Patryka są popularne na całym świecie. Tradycyjnie w tym dniu organizowane są parady, koncerty, festyny, a zielony kolor staje się symbolem święta. Dzień Świętego Patryka to okazja do celebracji irlandzkiej kultury, dziedzictwa i tradycji na całym świecie.

W dniu 15.03.2024 klasa 2e wraz z opiekunami miała przyjemność uczestniczyć w wydarzeniu „Dzień z fizyką” organizowanym przez Wydział Matematyki, Fizyki i Informatyki UMCS. W ramach spotkania uczniowie wzięli udział w niezwykle interesujących pokazach fizycznych, wykładach oraz warsztatach. Prowadzący w przystępny sposób przedstawili ciekawe zagadnienia z zakresu mechaniki, optyki, fizyki jądrowej oraz metod obrazowania. Zaprezentowali i opowiedzieli o pracowniach specjalistycznych rozlokowanych na terenie Instytutu Fizyki. Uczniowie, biorąc czynny udział w warsztatach, mieli okazję poczuć się jak prawdziwi naukowcy. Serdecznie dziękujemy organizatorom i prowadzącym za intensywnie spędzony czas oraz za zgłębienie tajników fizyki!

Podkategorie

Bardzo serdecznie zapraszamy do obejrzenia Galerii Znanych Absolwentów VI Liceum Ogólnokształcącego im. Hugona Kołłątaja w Lublinie. Publikacja ta prezentuje wyśmienite grono pracowników naukowych, lekarzy, polityków, nauczycieli, sędziów, prawników, artystów, dziennikarzy i przedsiębiorców. Pragniemy zaznaczyć, iż niniejsza Galeria pozostaje otwarta w kwestii prezentacji kolejnych osób, które ukończyły naszą szkołę.  Mamy nadzieję, że przedstawieni w niej Absolwenci będą stanowić ogromną motywację, wzór i inspirację dla kolejnych pokoleń uczniów VI Liceum Ogólnokształcącego w Lublinie.

Prokurator Agnieszka Dycha

Dr Piotr Gawryszczak