Aktualności

ul. Adama Mickiewicza 36, 20-466 Lublin   
tel./fax (81) 744-07-37, e-mail: poczta@lo6.lublin.eu
Adres ePUAP: /lo6lublin/SkrytkaESP

    

Konkurs z okazji Międzynarodowego Dnia Ziemi został rozstrzygnięty. Cieszył się dużym powodzeniem. Udział wzięło 80 uczniów. Dziewięcioro z nich odpowiedziało poprawnie na wszystkie pytania. Uczestnikom gratuluję i zapraszam do kolejnych konkursów. Oto nasi zwycięzcy:

Anna Opolska kl.3a

Julia Siejko kl.3a

Paulina Ciupak kl.3a

Magda Sikora kl.3a

Aleksandra Suszek kl.2g

Julia Żola kl.2g

Anna Jagiełło kl.1e

Maja Kryszczuk kl.1e

Ola Pęcak kl.1f

Zakończenie roku szkolnego 2023/2024 klas IV

Godzina 8:00 - spotkanie z Dyrektorem Szkoły w sali gimnastycznej
Sala Wychowawca klasy Oddział
26 Zagórna - Bartnik Anna 4a
39 Jaworska Katarzyna 4b
35 Rudomina Monika 4c
24 Tymińska - Bociąg Wioletta 4d
21 Wilczek Ewa 4e

15 kwietnia grupa uczniów naszej szkoły wzięła udział w praktycznych warsztatach z zakresu ratowania życia w Centrum Symulacji Medycznej Uniwersytetu Medycznego. Młodzież wcieliła się w ratowników medycznych i lekarzy w różnych sytuacjach zagrożenia życia. W czasie zajęć wykonywano resuscytację krążeniowo – oddechową w postępowaniu przedszpitalnym na fantomie. Uczestnicy przypomnieli sobie, jak postępować z pacjentem po urazach i jak zapobiegać krwawieniom w czasie symulacji dotyczącej tamowania krwotoku z wykorzystaniem podstawowego i specjalistycznego sprzętu tamującego krwotoki. Uczniowie wzięli aktywny udział w symulacji zdarzenia wymagającego udzielenia pierwszej pomocy przy użyciu sprzętu symulacji wysokiej wierności.

Szóstkowiczom bardzo podobały się zajęcia. Bardzo dziękujemy Uniwersytetowi Medycznemu za inspirujące i bardzo przydatne w życiu warsztaty.

Światowy Dzień Ziemi to największe święto naszej planety, obchodzone co roku 22 kwietnia. Ma ono na celu promowanie postaw proekologicznych oraz uświadomienie, jak wielki wpływ na kondycję i przyszłość Ziemi ma każdy człowiek. Zapraszam w dniu 22 kwietnia na trzeciej godzinie lekcyjnej do sali nr. 31, gdzie odbędzie się konkurs. Zgłoszenia przyjmuje Pani Ewa Rogowska.

W ubiegłym tygodniu odbywały się uroczyste obchody Dnia Patrona Szkoły, w trakcie których nauczyciele różnych przedmiotów zaproponowali szkolnej społeczności liczne gry i zabawy inspirujące do łączenia poważnej nauki z żartem i nowoczesnymi technologiami. Motywem przewodnim była kreatywność i twórcza postawa w naszym podejściu do edukacji.

Wzdłuż korytarzy szkolnych na korkowych tablicach zakwitły kolorami wiosny przedmiotowe wystawy tematyczne, galerie prac artystycznych wykonanych przez naszych uczniów i uczennice, którzy zaprezentowali swoje zdolności artystyczne w innowacyjny sposób - odwołali się wyobraźni oraz do swoich kompetencji informatycznych.

W sieci www pojawiały się quizy i konkursy oswajające szkolną społeczność z różnorodnymi formami grywalizacji. Chyba każdy z nas znalazł w tej szerokiej ofercie coś dla siebie i mógł się zaangażować w nieszablonowe aktywności w przyjemny dla siebie sposób:

Efekt podjętych działań: oto, jak widzi uczennice „Szóstki” sztuczna inteligencja:)

Na teren naszej szkoły gromada kolorowych mitycznych stworzeń: Gorgona Meduza, jednorożec, Hydra i inni. Rozbiegły się po kątach i trzeba się było dobrze natrudzić, by je znaleźć i oswoić. Na korytarzach można było obejrzeć ich podobizny wytworzone przez AI i za pomocą telefonów skanować przyporządkowanie do nich  kody QR pozwalające wygenerować ich fantastyczne metryczki. Opisy okazały się pomocne w quizie sprawdzającym znajomość stworzeń nie z tej ziemi zaludniających poznawane na lekcjach języka polskiego utwory literackie. Szczególnie wesoły był element zabawy polegający na odszyfrowywaniu wizerunków istot wygenerowanych przez sztuczną inteligencję:

Kolejne dzieło: sztuczna inteligencja poproszona o kolaż związany z legendą o smoku wawelskim wygenerowała powyższe stworzenie.

Język polski przysporzył najwięcej śmiechu i radości. Okazało się, że na lekcjach może wcale nie być nudno, jeśli  teoria przeradza się w praktykę. Podczas wybranych lekcji nasza młodzież wykazała się kreatywnością oraz znajomością reguł komponowania wypowiedzi poetyckiej. Dowiedzieliśmy się, że w szkole jest wiele utalentowanych osób. Byliśmy zaskoczeni, że potrafimy tak „rymować" i składać rytmiczne wersy — być może przyszłych przebojów hiphopowych. Jak donoszą wielbiciele poezji, największym uznaniem cieszyły się wiersze o nauczycielach.  Zapraszamy do zapoznania się z pozostałymi efektami naszej pracy umieszczonymi na tablicach przy pokoju nauczycielskim! 

Oprócz zabawnych wierszy, rymowanek i poetyckich okolicznościowych tekstów pochwalnych przez kilka dni powstawała spontanicznie nasza własna mapa młodzieżowych neologizmów utworzonych od słowa „szóstka”. Dużo radości  wzbudziły odsłuchane nagrania głosów nauczycieli recytujących językowe łamańce, a szczególnie integrujące okazały się próby wspólnego ustalania autorów poszczególnych wypowiedzi. Nie możemy się już doczekać kolejnej edycji takich szkolnych atrakcji!

W piątek 12 kwietnia w VI Liceum uczciliśmy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, który obchodzimy w Polsce 13 kwietnia.

W ramach zbrodni katyńskiej funkcjonariusze NKWD w różnych miejscach Związku Sowieckiego w kwietniu i maju 1940 r. zamordowali ok. 22 tysiące polskich jeńców wojennych z września 1939 r. Byli wśród nich głównie oficerowie Wojska Polskiego i policjanci, a także m.in. działacze polityczni, naukowcy, prawnicy, lekarze, nauczyciele.

Jedną z ofiar tej zbrodni był Bolesław Rybczyński – policjant mieszkający i pracujący przed II wojną światową na terenie dzielnicy Dziesiąta. Przed upamiętniającą go tablicą zapaliliśmy znicz, złożyliśmy kwiaty i uczciliśmy go minutą ciszy. Miło nam było gościć na uroczystości Pana komendanta Jacka Kucharczyka, wnuka Bolesława Rybczyńskiego, który, podobnie jak dziadek, również był policjantem.

Podkategorie

Bardzo serdecznie zapraszamy do obejrzenia Galerii Znanych Absolwentów VI Liceum Ogólnokształcącego im. Hugona Kołłątaja w Lublinie. Publikacja ta prezentuje wyśmienite grono pracowników naukowych, lekarzy, polityków, nauczycieli, sędziów, prawników, artystów, dziennikarzy i przedsiębiorców. Pragniemy zaznaczyć, iż niniejsza Galeria pozostaje otwarta w kwestii prezentacji kolejnych osób, które ukończyły naszą szkołę.  Mamy nadzieję, że przedstawieni w niej Absolwenci będą stanowić ogromną motywację, wzór i inspirację dla kolejnych pokoleń uczniów VI Liceum Ogólnokształcącego w Lublinie.

 

Prokurator Agnieszka Dycha

Dr Piotr Gawryszczak

Dr Włodzimierz Gogłoza

 

Prof. dr hab. Krzysztof Jóźwiakowski

Mgr Marzena Kamińska

Mgr Izabela Kasperek

Aktor Cezary Kołacz

Mec. Marcin Kotuła

Dr Ilona Krasoń

Dr n.med. Artur Niedzielski

Dyrektor kina Bajka Waldemar Niedziwedź

Dr Sławomir Pilipiec

Dr n. med. Emilia Potembska

Mgr Małgorzata Rozwałka

Sędzia Anna Samulak

Mgr Joanna Wdowiak

Mgr Edyta Wielgus

Solistka operowa Magdalena Wilczyńska-Goś

   

 

 

VI Liceum Ogólnokształcące im. Hugona Kołłątaja

ul. Adama Mickiewicza 36
20-466 Lublin
tel./fax (81) 744-07-37
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.