W piątek 12 kwietnia w VI Liceum uczciliśmy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, który obchodzimy w Polsce 13 kwietnia.

W ramach zbrodni katyńskiej funkcjonariusze NKWD w różnych miejscach Związku Sowieckiego w kwietniu i maju 1940 r. zamordowali ok. 22 tysiące polskich jeńców wojennych z września 1939 r. Byli wśród nich głównie oficerowie Wojska Polskiego i policjanci, a także m.in. działacze polityczni, naukowcy, prawnicy, lekarze, nauczyciele.

Jedną z ofiar tej zbrodni był Bolesław Rybczyński – policjant mieszkający i pracujący przed II wojną światową na terenie dzielnicy Dziesiąta. Przed upamiętniającą go tablicą zapaliliśmy znicz, złożyliśmy kwiaty i uczciliśmy go minutą ciszy. Miło nam było gościć na uroczystości Pana komendanta Jacka Kucharczyka, wnuka Bolesława Rybczyńskiego, który, podobnie jak dziadek, również był policjantem.

Z radością i dumą informujemy, że Gaia Gerosa, uczennica klasy 4D została finalistką III edycji Ogólnopolskiego Konkursu Języka Włoskiego organizowanego przez Katolicki Uniwersytet Lubelski. W finale Gaia uzyskała wynik 68%, co plasuje ją na 19 miejscu wśród wszystkich 33 uczestników. Sukces Gai cieszy nas tym bardziej, że aby dojść do etapu finałowego musiała pokonać 300 konkurentów z całej Polski.

Serdecznie gratulujemy naszej finalistce i życzymy dalszych sukcesów w nauce języka włoskiego.

Z satysfakcją informujemy, że konkurs wzbudził duże zainteresowanie zarówno wśród twórców, jak i odbiorców. Nadesłano ponad 50 prac, które można było obejrzeć na wystawie, a także w formie elektronicznej. W głosowaniu wzięło udział prawie 400 osób. Nie było mema, na który nie oddano by choć kilku głosów, czyli każdy z nich komuś wydał się najzabawniejszy. Oznacza to, że w naszym konkursie nie ma przegranych!

Jednak kilka prac zdobyło sporą przewagę, a dokładniej sześć memów. Nie wypada bowiem, by na podium w Szóstce stało tylko trzech zwycięzców. Oto memy, które uznaliście za najzabawniejsze i ich twórcy.

Katarzyna Wróbel z klasy 2d

Agata Haranicz i Julia Siejko z klasy 3a

Oliwia Świątek z klasy 2f

Kacper Czobot z klasy 3a

Michał Małysz z klasy 2g

Julia Wócik z klasy 4e

Wszystkim autorom gratulujemy talentu i poczucia humoru.

"Z chemicznego punktu widzenia czekolada to najdoskonalszy pokarm na świecie."
Michael Levine, dietetyk
Podążając tym tokiem myślenia i dbając o potrzeby całej społeczności szkolnej, Samorząd Uczniowski zorganizował w piątek Dzień Czekolady. Bo czy istnieje coś lepszego na poprawę nastroju niż pyszna słodycz lejąca się z fontanny, w której można zanurzyć truskawki, kiwi, kawałki melonów i arbuzów, plasterki cytryn czy wafelki? Wszyscy chętni Szóstkowicze mogli spróbować tej słodkiej terapii.

10 kwietnia 2024 r. Gaia Gerosa z klasy 4d wykonała w Katedrze Podstaw Techniki Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie doświadczenie chemiczne dotyczące stworzenia prototypu fotowoltaicznych ram od okien.

Nasza uczennica wcieliła się w rolę naukowczyni i przeprowadziła swój autorski projekt badawczy w ramach programu oświatowego INŻYNIEROWIE PRZYSZŁOŚCI, którego organizatorem jest Fundacja PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza.

Gratulujemy zapału i czekamy na wyniki prac!

poniedziałek 8 kwietnia obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Patrona. Z tej okazji przygotowane zostały gazetki, prezentacja i quiz przybliżające biografię i osiągnięcia Hugona Kołłątaja. Konkurs rozwiązało ponad 120 uczniów, co świadczy  o dużym zainteresowaniu wydarzeniem.  Uczniowie przebrani w osiemnastowieczne stroje odczytali w klasach wybrane cytaty współtwórcy Konstytucji 3 maja. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.

Podkategorie

Bardzo serdecznie zapraszamy do obejrzenia Galerii Znanych Absolwentów VI Liceum Ogólnokształcącego im. Hugona Kołłątaja w Lublinie. Publikacja ta prezentuje wyśmienite grono pracowników naukowych, lekarzy, polityków, nauczycieli, sędziów, prawników, artystów, dziennikarzy i przedsiębiorców. Pragniemy zaznaczyć, iż niniejsza Galeria pozostaje otwarta w kwestii prezentacji kolejnych osób, które ukończyły naszą szkołę.  Mamy nadzieję, że przedstawieni w niej Absolwenci będą stanowić ogromną motywację, wzór i inspirację dla kolejnych pokoleń uczniów VI Liceum Ogólnokształcącego w Lublinie.

Prokurator Agnieszka Dycha

Dr Piotr Gawryszczak