Dziennikarz z szóstym zmysłem

Choć jesteśmy zamknięci w domach, to nasze wirtualne klasowe drzwi są otwarte dla gości. 17 marca uczniowie klas II B, II D i II EP mieli okazję spotkać się z wyjątkową osobą - Panią Anną Gmiterek - Zabłocką. Była to doskonała okazja do poznania warsztatu pracy dziennikarza radiowego, bowiem nasz gość jest reporterką i pracuje dla Radia TOK-FM.

Pani Anna odpowiada za przygotowanie informacji z naszego regionu. Na tym nie kończy się jej aktywność zawodowa, prowadzi ona również zajęcia ze studentami dziennikarstwa UMCS. Jak zaznaczyła, w pracy i poza nią szczególnie ceni sobie możliwość pomocy drugiemu człowiekowi.

Pani Anna opowiedziała o drodze, jaką musiała przejść, aby móc wykonywać swój zawód. Zwróciła szczególną uwagę na fakt, że początki jej kariery zawodowej przypadły na czasy, w których nie było możliwości korzystania z nowoczesnej technologii cyfrowej. Praca reportera radiowego wiązała się z czasochłonną obróbką materiału dźwiękowego. Wyjawiła także, że jest to zawód, w którym trzeba być cały czas aktywnym. Pani Gmiterek - Zabłocka podkreśliła, że jej praca jest także jej pasją.

Dowiedzieliśmy się, jak wygląda radio „od kuchni” – jak pracują reporterzy, skąd czerpią informacje. Dziennikarka przekazała nam cenną radę, aby w szczególny sposób zwracać uwagę na weryfikację informacji w wielu źródłach,  ponieważ tylko rzetelny przekaz wzbudza zaufanie u odbiorcy. Wyraziła również opinię, że ze względu na specyfikę medium, jakim jest radio, dobrze jest, gdy relacjom z bieżących wydarzeń towarzyszą emocje i gdy tworzą one wrażenie obecności słuchacza w danym miejscu.

Pani Anna Gmiterek - Zabłocka opowiedziała  wiele ciekawych, zabawnych ale i wzruszających  historii, które spotkały ją w trakcie realizacji reportaży. Wspomniała również o wpływie pandemii na pracę dziennikarza. Nie do przecenienia są w tej sytuacji komunikatory, dzięki którym w sposób zdalny można bezpiecznie przeprowadzać rozmowy.

Zostaliśmy zachęceni do zdobywania doświadczenia w pracy dziennikarza. Dowiedzieliśmy się, jak istotny jest dorobek w postaci własnych publikacji, co składa się na atuty adepta sztuki dziennikarskiej na rynku pracy.

Bardzo dziękujemy Pani Annie za poświęcony czas, podzielenie się wiedzą i doświadczeniem z zakresu pracy w mediach. Nie tylko uczniowie klas dziennikarskich uznali spotkanie za bardzo inspirujące.