Spotkania z historią

ul. Adama Mickiewicza 36, 20-466 Lublin   
tel./fax (81) 744-07-37, e-mail: poczta@lo6.lublin.eu
Adres ePUAP: /lo6lublin/SkrytkaESP

    

14 października przypada w Polsce Dzień Edukacji Narodowej, zwany potocznie Dniem Nauczyciela. Święto to ma już swoją półwieczną historię, gdyż wprowadzone zostało w 1972 r. na pamiątkę ustanowienia Komisji Edukacji Narodowej.

W tym roku obchodzimy 250 rocznicę tego wydarzenia, bo to właśnie 14 października 1773, za panowania Stanisława Augusta Poniatowskiego, Sejm Rzeczypospolitej powołał do życia tą instytucję. Obok Konstytucji 3 maja było to największe osiągnięcie polskiego oświecenia. Komisja Edukacji Narodowej stworzyła program powszechnego nauczania tak nowoczesny, że stał się podstawą podobnych systemów w całej Europie. Najważniejszymi współpracownikami Komisji byli m.in. Hugo Kołłątaj, patron naszego liceum, Julian Ursyn Niemcewicz czy Grzegorz Piramowicz.

W ramach reformy edukacji podstawowej, stworzono Towarzystwo do Ksiąg Elementarnych, które opracowało nowe podręczniki. Jako ciekawostkę można podać fakt, że autorzy podręczników, zwłaszcza w zakresie nauk przyrodniczych i ścisłych, musieli stworzyć polską terminologię tych nauk, która do dzisiaj jest podstawą terminologii chemicznej, fizycznej i matematycznej stosowanej w języku polskim. Ponadto w 1780 r. Komisja wprowadziła także język polski jako osobny przedmiot nauczania.

VI Liceum Ogólnokształcące im. Hugona Kołłątaja

ul. Adama Mickiewicza 36
20-466 Lublin
tel./fax (81) 744-07-37
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.