Spotkania z historią

ul. Adama Mickiewicza 36, 20-466 Lublin   
tel./fax (81) 744-07-37, e-mail: poczta@lo6.lublin.eu
Adres ePUAP: /lo6lublin/SkrytkaESP

    

W piątek 14 grudnia 2018 roku o godzinie 11.00 rozpoczęła się w naszej szkole sesja historyczna podsumowująca realizację projektu realizowanego w ramach programu finansowanego przez NBP “My Polacy – niepodlegli, przedsiębiorczy...”. Poprzez szereg podejmowanych działań młodzież klas I i II naszego liceum miała możliwość bliżej poznać historię Lublina i Lubelszczyzny w okresie odbudowy niepodległej Polski. Szczególną uwagę zwróciliśmy w projekcie na życie gospodarcze, a szczególnie przemysł lubelski po 1918 roku. W piątkowym spotkaniu udział wzięli zaproszeni goście.

  Pani Halina Danczowska, badaczka historii dzielnicy Dziesiąta, podzieliła się z młodzieżą swoją wiedzą w formie bardzo ciekawej prezentacji. Pan Grzegorz Miliszkiewicz, kustosz Muzeum Wsi Lubelskiej, w czasie swojego wystąpienia zabrał uczniów w wirtualny - historyczny spacer po Lublinie przełomu XIX i XX wieku rozpoczynający się od ulicy Bychawskiej (obecnie Kunickiego) w kierunku śródmieścia i starego miasta, zwracając uwagę na znajdujące się po drodze obiekty przemysłowe. Pan Grzegorz Sztal z Młodzieżowego Domu Kultury nr 2 w Lublinie zaprezentował uczniom mało znaną historię ochronki, która powstała i istniała w okresie międzywojennym na terenie dzielnicy Dziesiąta w okolicy ulicy Kochanowskiego. Na fakt jej istnienia natrafił w czasie zgłębiania historii lubelskiej rodziny Jankowskich zasłużonej dla dzieła niepodległości Polski. W kolejnej części spotkania uczniowie zaprezentowali wyniki swojej pracy wykonanej w trakcie gry miejskiej, która odbyła się tydzień wcześniej. Należy zaznaczyć, że ze swojego zadania wywiązały się wszystkie drużyny biorące udział w konkurencji. Nagrodami wyróżnieni zostali przedstawiciele klas II c i Ib.

  Harmonogram działań zrealizowanych w VI LO w Lublinie w ramach projektu NBP “My Polacy – niepodlegli, przedsiębiorczy...”

1. Wyjazd uczniów klasy II B do “Strefy historii” w Świdniku – 24 października 2018 roku;

2. Prelekcje p. Grzegorza Sztala z Młodzieżowego Domu Kultury nr 2 w Lublinie zorganizowane w VI Liceum Ogólnokształcącym dla     uczniów  klas II B, II C, II D i II E na temat przemysłu lubelskiego po odzyskaniu niepodległosci – 6 listopada 2018 roku;

3. Warsztaty historyczne w Muzeum Wsi Lubelskiej na temat uwarunkowań rozwoju i struktury przemysłu, rzemiosła i handlu na  Lubelszczyźnie w II połowie XIX i na początku XX wieku prowadzone przez p. Grzegorza Miliszkiewicza dla uczniów klas IC, ID i IE – 7, 8, 13 listopada 2018 r.;

4. Odwiedzenie grobów lotników lubelskich i twórców przemysłu lotniczego na cmentarzu przy ulicy Lipowej w Lublinie pod kierunkiem p. Janusza Stachowicza – Prezesa Klubu Seniorów Lotnictwa Aeroklubu Lubelskiego – uczniowie klasy IC – 7 listaopada 2018 r.;

5. Wyjście uczniów klas IA i IB do Ośrodka Brama Grodzka Teatr NN na prezentację Wirtualnej Makiety Przedwojennego Lublina pod kątem obiektów przemysłowych funkcjonujących wówczas na terenia miasta – prowadzenie p. Joanna Zętar – 20, 21 listopada 2018 r.;

6. Wyjście uczniów klasy IIA do Centrum Kultury w Lublinie w celu obejrzenia wystawy przygotowanej tam przez pracowników Muzeum Historii Miasta Lublina pod kierunkiem p. Magdaleny Piwowarskiej. Wystawa powstała w ramach obchodów 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości i prezentuje 100 lat lubelskiego przemysłu – 26 listopada 2018 r.;

7. Prezentacja wystawy poświęconej Bronisławowi i Januszowi Żurakowskim we współpracy z Młodzieżowym Domem Kultury nr 2 w Lublinie w ramach obchodów 70 – lecia VI Liceum Ogólnokształcącego i 100 – lecia Niepodległości Polski – działanie towarzyszące odsłonięciu pomnika Braci Żurakowskich przy budynku szkoły – 30 listopada 2018 r.;

8. Gra miejska dla uczniów klas I i II VI Liceum Ogólnokształcącego “Śladami zabytków przemysłowych przedwojennego Lublina” - 7 grudnia 2018 r. 

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za aktywny udział w projekcie 

A. Jóźwik, J. Wdowiak, D. Sawa

 

VI Liceum Ogólnokształcące im. Hugona Kołłątaja

ul. Adama Mickiewicza 36
20-466 Lublin
tel./fax (81) 744-07-37
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.