Spotkania z historią

ul. Adama Mickiewicza 36, 20-466 Lublin   
tel./fax (81) 744-07-37, e-mail: poczta@lo6.lublin.eu
Adres ePUAP: /lo6lublin/SkrytkaESP

    

W ramach promocji Lubelszczyzny, dnia 28 października 2020 r. klasa 2d, w formie online, uczestniczyła  w Warsztatach  z Niepodległą.  Zostały one  zorganizowane, przez Muzeum Bolesława Prusa w Nałęczowie. Zajęcia wpisują się w realizację Programu Wieloletniego „Niepodległa” na lata 2017 – 2022.

Warsztaty dotyczyły osoby Aleksandra Głowackiego, pseudonim Bolesław Prus i  wpływu  jego twórczości na ówczesną myśl patriotyczną.

W pierwszej części uczniowie wyruszyli w podróż śladami pisarza po Lubelszczyźnie i poznali lubelskie wątki z życia Bolesława Prusa.

W drugiej części zajęć poznali pisarza, jako  propagatora nowych technologii i postępu cywilizacyjnego. Był on człowiekiem zafascynowanym naukami ścisłymi, marzył o karierze wynalazcy i matematyka . Śledził zagraniczne odkrycia i dążył do takich na terenie własnego kraju.

W trzeciej warsztatowej części spotkania, uczniowie otrzymali  do analizy  fragmenty napisane przez Prusa, na temat wynalazków i rozwoju cywilizacji. Pozwoliło to odpowiedzieć na postawione pytania: w jaki sposób pisarz łączył pojęcie wynalazku z ideą patriotyzmu? Czy opowiadał się za nowymi  technologiami? Co według Prusa buduje silny i niezależny naród? Jak pisarz rozumie patriotyzm  użyteczny i romantyczny?

Podsumowaniem spotkania było zadanie, w którym uczniowie mają się wcielić w rolę pisarza i w postaci krótkiego postu opisać współczesny wynalazek, który zachwyciłby Prusa, a jednocześnie byłby potrzebny ojczyźnie i służyłby do jej promocji w świecie.

Warsztaty uświadomiły uczniom na czym polega patriotyzm użyteczny oraz jak ważne dla narodu są  praca, wynalazki, wzmacnianie społeczeństwa od wewnątrz, a tym samym jak ważny jest patriotyzm lokalny dla każdego z nas.

VI Liceum Ogólnokształcące im. Hugona Kołłątaja

ul. Adama Mickiewicza 36
20-466 Lublin
tel./fax (81) 744-07-37
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.