Spotkania z historią

W dniach 10 – 11 czerwca odbyła się wycieczka w Bieszczady, w której uczestniczyły klasy 1a, 1b, 1d oraz kilka uczennic klas II. Opiekunami były panie Anna Zagórna-Bartnik, Wioletta Tymińska-Bociąg, Joanna Kosior,  Monika Wójcik oraz  Monika Sulowska. Uczniowie wraz z opiekunami wyruszyli około siódmej rano w kierunku Przemyśla.

Na miejscu uczestnicy wycieczki zwiedzali wraz z przewodnikiem fortyfikację Twierdzy Przemyśl – Fort Werner. W latach I wojny światowej Twierdza Przemyśl zasłynęła jako jedna z największych w Europie. Z dwustu istniejących wtedy twierdz była ona trzecią pod względem wielkości po Antwerpii w Belgi i Verdun we Francji. Broniła się aż 179 dni, blokując skutecznie drogę na zachód wojskom rosyjskim.

Po ciekawej ,,lekcji historii” wycieczka udała się na rejs statkiem po Jeziorze Solińskim oraz na spacer po zaporze w Solinie. Tego samego dnia również wycieczkowicze udali się do punktu widokowego w Polańczyku, gdzie mogli podziwiać cudowny bieszczadzki pejzaż.

Następnego dnia, po nocy spędzonej w pensjonacie „Pod Bukowiną”, uczniowie wraz z opiekunami zdobyli szczyty Małej i Wielkiej Rawki. Był to ostatni punkt programu wycieczki. Oprócz zwiedzania i wędrówki udało się nam zrealizować jeszcze jeden ważny, zwłaszcza po okresie zdalnej pracy, cel - klasową i międzyklasową integrację. Zadowoleni uczniowie powrócili wieczorem bezpiecznie do Lublina, planując następne szkolne wyjazdy. Kolejnego dnia w szkole komentarzom, żartom i wspomnieniom nie było końca.