Akcje wolontariatu

W dniu 27 listopada odbyło się podsumowanie projektu "Zielony wolontariat - poczuj chemię do bycia eko", zorganizowanego przez klasę 3d wraz z opiekunką p. Justyną Przyworską. Podczas trwania tego projektu uczniowie przeprowadzili badania wody, pobranej z naszego szkolnego oczka oraz z pobliskiej rzeczki - Czerniejówki. Przy okazji mogli zaobserwować życie bobrów oraz utworzone przez nich tamy na rzece. Natomiast badania  wykazały, że woda z tych zbiorników jest złej jakości i nie nadaje się do picia.

Druga część tego projektu koncentrowała się wokół tematu oszczędzania wody. Grupa uczniów przez dwa tygodnie przeprowadzała eksperyment w swoich domach. Ich działania dowiodły, że można zmniejszyć zużycie wody np. poprzez branie zwykłego, krótkiego prysznica, zamiast długiej kąpieli , zakręcanie wody podczas mycia zębów, uruchamianie pralki i zmywarki dopiero  wtedy, gdy są pełne. Istnieje jeszcze wiele innych sposobów, dzięki którym możemy zaoszczędzić na płaceniu rachunków za wodę, a przy okazji chronić środowisko w obliczu suszy i kryzysu klimatycznego.

Dzięki temu projektowi uczniowie rozwinęli swoje umiejętności przeprowadzania badań, stawiania wniosków , a przede wszystkim zmienili swój tryb życia na bardziej oszczędny.