Probiotyki – dobre bakterie”  - to temat zajęć , w których w dniach 12 i 13 lutego 2020 r. uczestniczyli uczniowie dwóch klas pierwszych z rozszerzeniem z biologii i chemii: klasa 1DP i 1dg. Zajęcia odbyły się na Uniwersytecie Medycznym, na Wydziale Mikrobiologii Farmaceutycznej.

W pierwszej części zajęć uczniowie wysłuchali ciekawego wykładu na temat mikrobiomu, czyli bakterii żyjących w naszym organizmie oraz poznali znaczenie bakterii przewodu pokarmowego dla procesów fizjologicznych organizmu człowieka. Duża część wykładu poświęcona była bakteriom probiotycznym, które pomagają w kuracji antybiotykowej oraz prebiotykom – substancjom, które stymulują rozwój pożytecznych „mikrobów”, należących do naturalnej mikroflory w układzie pokarmowym organizmu człowieka. Głównymi bohaterami, z którymi zapoznali się uczniowie, były dwie bakterie Lactobacillus oraz Bifidobacter.
W drugiej części spotkania odbyły się zajęcia praktyczne. Uczniowie obserwowali wzrost kolonii bakterii na płytkach Petriego oraz  bakterie mlekowe, wyizolowane z kefiru i mleka zsiadłego.
Spotkanie zakończyło się emisją filmu, który przedstawiał wędrówkę bakterii w naszym przewodzie pokarmowym oraz ich pozytywne działanie na organizm człowieka.
„POZWÓL, ABY JEDZENIE BYŁO TWOIM LEKARSTWEM” – to myśl przewodnia zajęć, a jej autorem jest   Hipokrates.