Aktualności

ul. Adama Mickiewicza 36, 20-466 Lublin   
tel./fax (81) 744-07-37, e-mail: poczta@lo6.lublin.eu
Adres ePUAP: /lo6lublin/SkrytkaESP

    

Rozmowa z p. Marzeną Kamińską odnośnie szkoły z koronawirusem na czele. (Wywiad przeprowadzony przez uczestnika  szkolnego kółka dziennikarskiego)

 Czy mogłaby Pani skomentować zdalne nauczanie, które odbywa się w naszych oddziałach?

    Nauczanie to nie tylko przekazywanie słowne wiedzy, nauczanie to przede wszystkim umiejętność nauczyciela odczytania możliwości uczniów, zasobów ich wiedzy nabytej na najwcześniejszych etapach kształcenia i zastosowania odpowiednich metod nauczania. Aby można było skutecznie nauczać, nauczyciel odbiera na lekcji w sali lekcyjnej, nie tylko informacje słowne uczniów, ale też ich reakcje na zadawane pytania, szybkość odpowiedzi, analizuje umiejętność rozwiązywania problemu, czy też samodzielność pracy. Na nauczaniu zdalnym nie zawsze jest to możliwe, wiele aspektów umyka lub po prostu sprzęt służący komunikacji na to nie pozwala. Jednakże jesteśmy w sytuacji, w której staramy się zabezpieczyć przed chorobą COVID-19. Nauczanie zdalne daje wszystkim możliwość uniknięcia kontaktów z osobami, które potencjalnie mogą być źródłem zakażenia wirusem SARS-CoV-2.Więc nie mamy wyjścia, jesteśmy zmuszeni nauczać zdalnie. Nauczyciele stosują najskuteczniejsze metody pracy przy wykorzystaniu internetu, telefonu, a uczniowie muszą starać się korzystać z przekazywanych treści i ukierunkowań na źródła wiedzy.

Jak administracja szkoły radzi sobie w związku z zaistniała sytuacją? Czy są jakieś trudności związane z komunikacją?

    Nie mamy problemu z organizacją pracy administracyjnej. Jak zapewne większość z Was wie, w Polsce funkcjonuje elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej (ePUAP). Platforma umożliwia przesyłanie dokumentów między szkołą, a innymi instytucjami. Mamy także pocztę email, no i oczywiście szybki kontakt umożliwiają nam telefony!

Czy nauczyciele napotkali się z jakimiś problemami podczas wystawiania ocen końcoworocznych?

Nauczanie zdalne odbywało się przez ostatnie 3 tygodnie nauki w klasach trzecich (w tym był tygodniowy okres Świąt Wielkanocnych). Większość uczniów miała już wystawione oceny cząstkowe, które dały możliwość klasyfikacji. Jednakże chętni mogli poprawiać sprawdziany,czy kartkówki przy wykorzystaniu Internetu w formie zdalnej. Natomiast w klasach pierwszych i drugich klasyfikacja jeszcze przed nami. Mam nadzieję, że wszyscy starają się przesyłać rozwiązane zadania, zrobione ćwiczenia, napisane wypracowania, itp., aby uzyskać jak najlepsze oceny roczne. Macie także możliwość udziału w licznych konkursach tematycznych organizowanych przez nauczycieli, które gwarantują otrzymanie wysokich ocen, nawet celujących. Zachęcam do udziału.

Co z maturzystami? Czy szkołom, szkole, podano jakiekolwiek wytyczne dotyczące matur? Czy będą zmuszeni do odbywania ich w jednej sali oraz czy szkoła podejmie to ryzyko?

    Zostały opracowane przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, Głównego Inspektora Sanitarnego, oraz Centralną Komisję Egzaminacyjną, wytyczne, których należy przestrzegać, aby maturzyści w czasie egzaminu byli jak najbardziej bezpieczni. Wśród tych wytycznych znalazły się informacje takie jak; kto może być obecny na terenie szkoły podczas egzaminu, w jaki sposób należy stosować środki ochrony osobistej przez zdających oraz inne osoby biorące udział w organizowaniu i przeprowadzaniu egzaminów, czy też w jaki sposób przygotować sale do egzaminu.Egzamin maturalny rozpocznie się 8 czerwca 2020 r. o godz. 9.00.



Czy sanepid poinstruował szkołę odnośnie przyjmowania uczniów po pandemii, tj. nowy reżim sanitarny?

    Myślę, że takie wytyczne pojawią się przed powrotem do szkół w przyszłym roku szkolnym, czyli przypuszczalnie pod koniec wakacji. W chwili obecnej mamy nauczanie zdalne do końca roku szkolnego.

Jeżeli w przyszłym roku szkolnym lekcje nadal będą odbywały się zdalnie, co się stanie z samorządem szkolnym i radą rodziców? Czy odbędą się „wybory korespondencyjne?”

    Szkolny Samorząd Uczniowski cały czas pracuje. Odbywają się spotkania on-line, na których planowane są działania. Opisy zrealizowanych przedsięwzięć możecie znaleźć na internetowej stronie szkoły, szkolnym Facebooku i Instagramie. Oczywiście w przyszłym roku szkolnym zarówno Samorząd Uczniowski, jak i Rada Rodziców będzie funkcjonowała. Nie będziemy jednak tworzyli przepisów, które w tej chwili nie mają podstawy prawnej. Wobec powyższego o formie pracy w przyszłym roku będziemy mogli rozmawiać dopiero w sierpniu.

Czym zachęci pani potencjalnych pierwszoklasistów, którzy chcą uczyć się w naszym liceum do tego, aby zdecydowali się akurat na „Szóstkę” ?

 Myślę, że znacie piramidę potrzeb człowieka … Jedzenie, woda, tlen to podstawa życia, ale kolejne potrzeby to:
    1. Potrzeba bezpieczeństwa - nasze liceum zapewnia poczucie bezpieczeństwa zarówno
psychicznego jak i fizycznego;
➢ psychicznego bo: dajemy wsparcie, zapewniamy swobodę działania w dążeniu do celu,
ukierunkowując, wspomagając, zapewniając spokój i pomoc w chwilach trudnych,
➢ fizycznego bo: mamy monitoring obsługiwany przez 16 kamer, karty szkolne blokujące
możliwość niekontrolowanego wejścia do szkoły nieznanych osób, atestowany sprzęt
szkolny, zapewniający bezpieczne użytkowanie, czy też stałe dyżury nauczycieli, z którymi
w każdej chwili można porozmawiać;
    2. Potrzeba przynależności – nasze liceum organizuje wyjazdy integracyjne, klasowe spotkania, np. w czasie „Nocy w Szkole”, spływy kajakowe, rajdy rowerowe, które zapewniają możliwość wspólnego spędzenia czasu w swoim gronie; na terenie szkoły działają organizacje, takie jak: Samorząd Uczniowski, Wolontariat, kółko dziennikarskie, czy drużyny sportowe; wszyscy jesteśmy „Szóstkowiczami”! Tworzymy VI LO i jesteśmy z tego dumni!
    3. Potrzeba szacunku i uznania – w naszym liceum nie mówi się o uczniu źle; bardzo mocno
wspierają uczniów wychowawcy oraz psycholog i pedagog szkolny; każdy zasługuje na uznanie:
organizujemy różne konkursy – nawet międzynarodowe, umożliwiając udział wszystkim uczniom,
bez względu na oceny jakie mają z poszczególnych przedmiotów;
    4. Potrzeba samorealizacji – w naszym liceum zapewniamy możliwość rozwoju indywidualnego; każdy kto staje się uczniem VI LO może rozwijać swój talent aktorski zapisując się do kółka aktorskiego, czy też uczestnicząc w przedstawieniach i akademiach; zdolności językowe może doskonalić ucząc się języka angielskiego oraz wybierając do nauki jeden z trzech języków obcych(hiszpański, niemiecki, rosyjski), a także, na zajęciach dodatkowych, poznawać język chiński;umiejętności taneczne i sportowe można rozwijać w czasie zajęć sportowych, które odbywają się w dwóch salach gimnastycznych, sali lustrzanej, czy siłowni; chęć niesienia pomocy innym można zrealizować przystępując do wolontariatu; zdolności organizatorskie i działania społeczne umożliwi praca w szkolnym samorządzie; a rozwój naukowy zapewniają warsztaty, ćwiczenia i wykłady na uczelniach wyższych, w czasie spotkań ze świadkami historii, czy też udziału w licznie organizowanych konkursach. Ponadto, jesteśmy otwarci na wszelkie propozycje uczniów, które mogą zapewnić efektywne zdobywanie wiadomości i umiejętności umożliwiając osiągnięcie sukcesu życiowego. A o sukcesach absolwentów „Szóstki” niedługo będziecie mogli dowiedzieć się z tworzonej właśnie
„Galerii Absolwenta”.

Co się stało z kanapami? Temat wielokrotnie poruszany, dlatego ustalmy to raz na zawsze!

    Przestrzeń, która znajduje się na wprost wejścia do szkoły zostaje przeznaczona na miejsce reprezentacyjne. Tutaj znajdzie się nasz Sztandar oraz zamierzamy zrobić efektowną dekorację. Jak tylko będzie to możliwe przystąpimy do remontu tej części korytarza. Natomiast kanapa i fotel znajdują się w sali nr 40, na II piętrze, gdzie odbywają się rozmowy psychologa, pedagoga, wychowawców z Waszymi rodzicami.  Niejednokrotnie też były wykorzystywane przez uczniów, w przypadku nagłych napadów bólowych i zasłabnięć. Uczeń mógł tam swobodnie przebywać, wypić herbatę, aż stan się poprawił lub przyjechali rodzice. Mamy w szkole ponad 500 uczniów i 2 razy tyle rodziców. Nie zdziwicie się pewnie, że pokój ten jest dosyć mocno eksploatowany.

Co się stało z rybami i akwarium?

    Niestety akwarium wymaga nakładów finansowych, a szkoła do najbogatszych nie należy. Wobec powyższego rybki trafiły do innego dużego akwarium (o pojemności ok 400 l) i mają się świetnie. Natomiast akwarium zostało przekształcone w wiwarium. Niestety pandemia przerwała nam realizację naszego projektu, dlatego można zobaczyć dopiero częściowy efekt.

VI Liceum Ogólnokształcące im. Hugona Kołłątaja

ul. Adama Mickiewicza 36
20-466 Lublin
tel./fax (81) 744-07-37
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.