There`s a pretty spot in Ireland

I always claim for my land,

Where dear old Shannon`s flowing.

Where the three-leaved shamrock grows,

Where my heart is I am going,

To my little Irish rose.

17 marca jest wspomnieniem Św. Patryka - biskupa, apostoła oraz patrona Irlandii. Przytaczamy kilka ciekawostek, które związane są z patronem tego święta.

• Św. Patryk nie był Irlandczykiem lecz Szkotem. Urodził się w 373 r. w rzymskiej Brytanii lub Walii i wychowywał w szkockiej rodzinie. Gdy miał 16 lat, został porwany przez piratów i  zabrany do Irlandii.
  • Dotarłszy tam, przez 6 lat znajdował się w niewoli. Nauczył się wtedy języka i zwyczajów druidów. Udało mu się uciec i niedługo później znalazł się w Galii. Tam został księdzem i  wysłano go, by ewangelizował Irlandczyków.
  • Dzięki znajomości ich języka i zwyczajów udało mu się rozprzestrzenić Ewangelię w całym kraju.
  • Św. Patryk wyjaśniał Irlandczykom tajemnicę Trójcy Świętej na przykładzie koniczyny, która rośnie na terenie całej Irlandii. Druidzi szybko się tym zafascynowali, ponieważ liczba 3 była uważana w ich religii za świętą.
  • Święty Patryk odżywiał się tak, jak zalecają dzisiejsi dietetycy. Jego dieta zawierała m.in. kurze jaja, ryby, wędzoną wieprzowinę, miód, twaróg, wodorosty, placki chlebowe z mąki owsianej, jęczmiennej i żytniej. Ostrości dodawały daniom dziki czosnek i rzeżucha.
  • Święty Patryk pod koniec swojego życia dokonał chrztu Irlandii. Zmarł 17 marca 461 r. w  Armagh.