Aktualności

ul. Adama Mickiewicza 36, 20-466 Lublin   
tel./fax (81) 744-07-37, e-mail: poczta@lo6.lublin.eu
Adres ePUAP: /lo6lublin/SkrytkaESP

    

images/slider/6/s12.jpg

W dniach 13-14. 04.2023 r. w Poleskim Parku Narodowym odbyły się warsztaty dla finalistów konkursu ekologicznego „Człowiek w Środowisku” zorganizowanego przez Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie (Katedra Inżynierii Środowiska i Geodezji), Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego w Lublinie, VI Liceum Ogólnokształcące im. Hugona Kołłątaja w Lublinie, I Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Czarnieckiego w Chełmie, Roztoczański Park Narodowy (RPN), Poleski Park Narodowy oraz Kurier Lubelski. Miło nam poinformować, że wśród finalistów znalazła się także uczennica naszego liceum Natalia Szewczyk z klasy 4ep.

Referat inauguracyjny dotyczący funkcji ustawodawczych Roztoczańskiego Parku Narodowego oraz bioróżnorodności Roztocza wygłosił pan Tadeusz Grabowski, zastępca dyrektora Roztoczańskiego Parku Narodowego. Następnie uczniowie mieli okazję zwiedzić Ośrodek Edukacyjno – Muzealny, podziwiając wystawę pt.: „W krainie jodły, buka i tarpana”. Dyrektor RPN, pan Andrzej Wojtyło, opowiedział o dwóch płaszczyznach funkcjonowania parku, które obejmują proekologiczne działania przyjazne środowisku i ochronę dzikiej przyrody. Nie wątpliwie dużym zainteresowaniem wśród uczestników cieszyły się zajęcia terenowe na ścieżce historyczno – przyrodniczej na Bukową Górę, Izbę Leśną oraz ścieżkę dendrologiczno – krajobrazową na trasie Górecko Stare – Florianka.

Jednym z głównych tematów, poruszonych podczas warsztatów było również zagospodarowanie ścieków. Profesor dr hab. Krzysztof Jóźwiakowski, kierownik katedry Inżynierii Środowiska i Geodezji Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, ciekawie przedstawił nowatorskie technologie oczyszczania ścieków za pomocą oczyszczalni hydrofitowych. Współpraca Uniwersytetu Przyrodniczego i RPN zaowocowała utworzeniem takich oczyszczalni na terenie Parku. Uczestnicy warsztatów mieli okazję zdobyć informacje na temat działania i korzyści płynących z zastosowania tego typu rozwiązań.

Poza zajęciami był także czas na integrację przy ognisku, podczas którego uczniowie z różnych szkół mogli wymieniać się swoimi doświadczeniami i wiedzą na temat szeroko pojętej ochrony środowiska. To był bez wątpienia, cudownie spędzony czas, obfitujący w nowe znajomości oraz poszerzenie świadomości na temat dbania o otaczającą nas przyrodę. Serdecznie dziękujemy wszystkim prelegentom za zastrzyk energii do działania w zakresie ekologii! 

VI Liceum Ogólnokształcące im. Hugona Kołłątaja

ul. Adama Mickiewicza 36
20-466 Lublin
tel./fax (81) 744-07-37
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.