W dniu 22 maja trójka naszych uczniów w składzie:
Aleksandra Wojnicka 2d
Maciej Socha 2d
Kuba Nuciński 1g
wzięła udział w zawodach ratownictwa medycznego Licealne SimChallenge 24, które odbyły się w Centrum Symulacji Medycznej na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie w ramach Konferencji MedIQ edycja XII. W wydarzeniu wzięło udział 14 szkół z rożnych województw. Niestety nie udało się powtórzyć sukcesu z ubiegłego roku, do wejścia w ścisłą czołówkę zabrakło kilku punktów. Gratulujemy naszej drużynie ratowniczej wspaniałych umiejętności niesienia pomocy potrzebującym!

W dniu 17 kwietnia wolontariusze z VI LO im. Hugona Kołłątaja w Lublinie wzięli udział w VII Akademickim Turnieju o Puchar JM Rektora UMCS „Boccia Cup 2024” organizowanym przez Uniwersytet Marii Curie – Skłodowskiej w Lublinie. Ich zadaniem była pomoc osobom z niepełnosprawnościami w czasie rozgrywek. Sami uczniowie zapytani o to, jak im się podobało zaznaczają, że byli pod ogromnym wrażeniem zaangażowania zawodników w grę. Wolontariusze wspominają również, że jako sędziowie byli bardzo dokładnie oceniani przez zawodników, czy prawidłowo liczą punkty po każdej rozgrywce. Udział w turnieju i przebywanie wśród osób z różnego rodzaju niepełnosprawnościami skłonił uczniów do refleksji na temat własnego zdrowia, docenienia go, a także czerpania radości z małych, codziennych rzeczy.

To była niezapomniana wycieczka. Bardzo wcześnie rano wyruszyliśmy wraz z opiekunami podziwiać jeden z najpiękniejszych regionów górskich w Polsce - Pieniny.

Uroki okolic obserwowaliśmy wędrując przez Wąwóz Homole. Płynąc statkiem słuchaliśmy opowieści o powstaniu Jeziora Czorsztyńskiego. Głos Krystyny Czubówny, który słyszeliśmy z głośników, koił nasze zmarznięte uszy. Zajrzeliśmy także w głąb elektrowni wodnej znajdującej się w Niedzicy. Mogliśmy obejrzeć zanurzone pod wodą turbiny i pompy produkujące czystą energię elektryczną. To miejsce zrobiło na nas ogromne wrażenie.

Atrakcją na którą czekaliśmy najbardziej był spływ pontonowy przełomem Dunajca, w tym czasie przyjrzeliśmy się Trzem Koronom. Było mokro, ale nie żałowaliśmy!

Po wszystkich ekscytujących wydarzeniach czekał na nas zasłużony odpoczynek w pensjonacie i ognisko z kiełbaskami. Nocnym rozmowom nie było końca😊

Z pewnością jeszcze wrócimy na pienińskie szlaki.

8 maja 2024 r. klasa 1a i 1d wybrała się na warsztaty terenowe nad Zalew Zembrzycki. Uczniowie na zajęciach terenowych postanowili sprawdzić stan czystości wody Zalewu Zembrzyckiego na podstawie żyjących w nich zwierząt i analiz fizykochemicznych.

Zajęcia przeprowadzono w trzech grupach: geograficznej, biologicznej, chemicznej.

Zespół geografów: opisał teren pod względem geograficznym ze szczególnym uwzględnieniem zbiornika wodnego i jego charakterystyką.

Zespół biologów: zebrał informacje dotyczące wskaźników czystości wód, określił wpływ zanieczyszczeń na stan wód i organizmy w nich żyjące, określił stan czystości wód na podstawie organizmów w nich żyjących.

Zespół chemików: wykonał badania fizykochemiczne parametrów wody, przeprowadzono testy m.in. na zawartość azotanów (V) i (III), fosforanów (V), oznaczenie pH wody.

Młodzież wykonywała badania z dużym zaangażowaniem, zgodnie z instrukcjami, wczuwając się w role młodych eko-badaczy.

Trwa rekrutacja na zajęcia w ramach projektu „EU-geniusze z Lublina”:

„Spełniaj marzenia” – zajęcia indywidualne rozwijające zainteresowania uczniów z niepełnosprawnościami oraz o specjalnych potrzebach edukacyjnych.

„Poznaj świat” – zajęcia indywidualne rozwijające kompetencje emocjonalno-społeczne dla uczniów z niepełnosprawnościami oraz o specjalnych potrzebach edukacyjnych.

Chętnych prosimy o zgłaszanie się do sekretariatu po formularze zgłoszeniowe lub pobranie ich z naszej strony internetowej i dostarczenie do sekretariatu do 17.05.2024.

Podkategorie

Bardzo serdecznie zapraszamy do obejrzenia Galerii Znanych Absolwentów VI Liceum Ogólnokształcącego im. Hugona Kołłątaja w Lublinie. Publikacja ta prezentuje wyśmienite grono pracowników naukowych, lekarzy, polityków, nauczycieli, sędziów, prawników, artystów, dziennikarzy i przedsiębiorców. Pragniemy zaznaczyć, iż niniejsza Galeria pozostaje otwarta w kwestii prezentacji kolejnych osób, które ukończyły naszą szkołę.  Mamy nadzieję, że przedstawieni w niej Absolwenci będą stanowić ogromną motywację, wzór i inspirację dla kolejnych pokoleń uczniów VI Liceum Ogólnokształcącego w Lublinie.

Prokurator Agnieszka Dycha

Dr Piotr Gawryszczak