Biblioteka - archiwum

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich to doroczne święto organizowane przez UNESCO w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej za pomocą praw autorskich. Dzień ten po raz pierwszy obchodzono w 1995 roku. Pomysł organizacji święta zrodził się w Katalonii, data z nim związana to 23 kwietnia.

Ten dzień jest w Katalonii hucznie obchodzonym świętem narodowym patrona – św. Jerzego. Zgodnie z długą tradycją obdarowywano wtedy kobiety czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew smoka pokonanego przez św. Jerzego. Później kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami w postaci książek. W Hiszpanii Dzień Książki od 1930 roku jest świętem oficjalnym, a od 1964 obchodzony jest we wszystkich krajach hiszpańskojęzycznych. W związku z rosnącym sukcesem Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich, UNESCO postanowiło stworzyć tytuł Światowej Stolicy Książki. Jest on przyznawany co roku i stanowi wyróżnienie dla najlepszego, przygotowanego przez dane miasto, programu promującego książki i czytelnictwo. Jako pierwsze miasto otrzymał go Madryt, a w 2016 roku ten prestiżowy tytuł otrzymał Wrocław, który od 23 kwietnia 2016 roku do 23 kwietnia 2017 roku był Światową Stolicą Książki.

Biblioteka Szkolna przygotowała wystawę książek „PANA TADEUSZA” ADAM MICKIEWICZA, która miała zainspirować uczniów do zmian, do czytania oraz stawiania sobie czytelniczych celów. Zapraszamy do szkolnej biblioteki pełnej literackich nowości. Z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie…